Μια μικρή συζήτηση με την διευθύντρια κα Παπαγεωργίου

Κιοσέ Αλίσια, Νικήτας Χαρίτος

Λίγες πληροφορίες τις σκέψεις της διευθύντριας

Η Θήβα είναι μια μικρή πόλη, κοντά στην Αθήνα, με μεγάλη ιστορία. Σε αυτή την πόλη βρίσκεται το σχολείο μας, το 3ο γυμνάσιο Θήβας. Είναι στο Πυρί κοντά στις ράγες του τρένου και η διευθύντρια του εξαιρετικού αυτού σχολείου είναι η κυρία Πασχαλία Παπαγεωργίου, η οποία θα μας μιλήσει για τις σκέψεις της πάνω στην παροντική και παρελθοντική σχολική ζωή (συζήτηση με την κυρία Πασχαλία Παπαγεωργίου)

-Ας αρχίσουμε με το εξής: Όταν ήσασταν μικρή ποιο ήταν το αγαπημένο σας μάθημα και γιατί;

-Όταν ήμουν μικρή το αγαπημένο μου μάθημα ήταν η φυσική, καθώς θυμάμαι μέχρι και σήμερα την εντύπωση που μου είχαν κάνει τα πειράματα με θέμα την θερμότητα.

-Πώς λύνετε τα προβλήματα στο σχολείο;

-Τα προβλήματα τα λύνω με ψυχραιμία και με την βοήθεια δασκάλων και μαθητών.

-Πόσα χρόνια διδάσκετε;

-Διδάσκω 30 χρόνια!

-Έχει αλλάξει καθόλου η σχολική ζωή μετά την πανδημία για εσάς;

-Φυσικά άλλαξε καθώς πρέπει όλοι να ακολουθούμε τα πρωτόκολλα ασφαλείας για την υγεία μας.

-Τι θα θέλατε να αλλάξει στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας;

-Θα ήθελα να χτιστούν αίθουσες για το μάθημα των δεξιοτήτων και πληροφορικής

-Αν μπορούσατε να στείλετε ένα μήνυμα σε όλους τους εκπαιδευτικούς, ποιο θα ήταν;

-Το παιδί έχει πάντα δίκιο, αλλά πρέπει να συζητάμε και να ακούμε τη γνώμη του.