reading

Όμιλος φιλαναγνωσίας

Υπεύθυνη καθηγήτρια Λιάνα Κοκοντίνη

Είμαστε 14 μαθητές/τριες από τη Β και Γ τάξη του 3ου Γυμνασίου Θήβας και συγκροτούμε τον όμιλο της φιλαναγνωσίας. Η αγάπη μας για το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων μάς οδήγησε να δημιουργήσουμε αυτή την ομάδα γνωρίζοντας ήδη ότι η αναγνωστική διαδικασία προσφέρει χαρά και ξεκούραση από τις καθημερινές σχολικές απαιτήσεις. Διαβάσαμε το βιβλίο της συγγραφέως Άννας Γρίβα «Εξόριστες Βασίλισσες» και ταξιδέψαμε νοερά στα Βυζαντινά χρόνια, γνωρίζοντας τις ηρωίδες του βιβλίου και ζώντας μαζί τους τις δικές τους περιπέτειες. Συζητήσαμε για τη θέση και τους ρόλους των γυναικών αυτή τη μακρινή εποχή και για τα παιχνίδια που η μοίρα επιφύλασσε. Βασιλοπούλες, ερημίτισσες, μάγισσες και ζητιάνες. Τι, άραγε, τις συνδέει; Απέχουν οι ιστορίες τους από το παρόν και το μέλλον κάθε ανθρώπου; Επίσης, την ημέρα της γυναίκας, στις 8 Μαρτίου, μαζί με τις ομάδες φιλαναγνωσίας του Γυμνασίου Βαγίων και του 1ου Γυμνασίου Ναυπλίου Αργολίδας, συναντήσαμε διαδικτυακά τη συγγραφέα και μιλήσαμε για την αναγνωστική μας εμπειρία, τη θέση της, γυναίκας στο Βυζάντιο. Με αφορμή αυτό συζητήσαμε διάφορους προβληματισμούς και ανταλλάξαμε απόψεις.

Ήταν όμορφο και απολαύσαμε μαζί αυτό το βιβλίο μας!