minor-asia

3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Εκπαίδευσης

«Η Μικρασιατική Καταστροφή και η διδακτική προσέγγισή της στο σύγχρονο σχολείο»

minor-asiaΤο 3ο Γυμνάσιο Θήβας έλαβε μέρος στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Εκπαίδευσης με θέμα: «Η Μικρασιατική Καταστροφή και η διδακτική προσέγγισή της στο σύγχρονο σχολείο», στη Χαλκίδα, το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο συνέδριο με εισήγηση, όπου εκτός

από τη Διευθύντρια κ. Πασχαλία Παπαγεωργίου, πήραν μέρος οι μαθητές και μαθήτριες του Β2, Χατζηχρονόγλου Αικατερίνη, Κυριαζή Γεωργία, Χλωρός Ιωάννης-Μάξιμος, Στάντζος Ρωμανός και Τσέλλος Χαράλαμπος και o Χατζηκαλύμνιος Μιχαήλ-Οδυσσέας του Α2. Ήταν μία έκπληξη για τους συνέδρους και χειροκρότησαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που μίλησαν για την ιστορία της Θήβας, με μαρτυρίες από τους συγγενείς και τους γνωστούς τους για τους πρόγονους τους που ήρθαν πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία στη Θήβα, το 1922. Επίσης, παρευρέθησαν οι μαθητές και μαθήτριες Χαρίτος Νικήτας, Πετρίδης Μελέτιος και Λουκοπούλου Ραφαέλα του Β2 και Μπάκα Χριστίνα- Αικατερίνη, Χαβάρ Φαϊζάν του Α2, συνοδευόμενοι από τη χημικό κ. Φουρλιά Παρασκευή.

Στο συνέδριο συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των ομίλων «100 χρόνια πέρασαν – θυμάμαι κάποτε…» με υπεύθυνο τον κ. Αποστόλου Παντελεήμονα καθηγητή Φυσικής Αγωγής και «Σχολική Εφημερίδα» με υπεύθυνο τον κ. Αγγέλου Κωνσταντίνο καθηγητή των Εικαστικών.

Το Συνέδριο οργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας στη Χαλκίδα από 27 έως 29 Ιανουαρίου 2023 και η μετακίνηση έγινε με λεωφορείο που χορήγησε ο Δήμος Θηβαίων.

Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που πήραν μέρος στο συνέδριο, τον κ. Νικόλαο Κοβάνη Αντιδήμαρχο και Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Σχολικών Μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Θηβαίων, την κ. Πόπη Αδαμάκη υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας και την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.