internet

Το διαδίκτυο

Ισμήνη Θεοδωράκη Γ2

Στις μέρες μας όλοι χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο, όμως ξέρουμε ότι υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Επίσης, είναι ένα σύστημα που συνεχώς αναβαθμίζεται. Αρχικά τι είναι το διαδίκτυο; Το Διαδίκτυο είναι παγκόσμιο σύστημα διασυνδεδεμένων δικτύων υπολογιστών, οι οποίοι χρησιμοποιούν καθιερωμένη ομάδα πρωτοκόλλων, για να εξυπηρετεί δισεκατομμύρια χρήστες καθημερινά σε ολόκληρο τον κόσμο. Οι διασυνδεδεμένοι ηλεκτρονικοί υπολογιστές ανά τον κόσμο, οι οποίοι βρίσκονται σε ένα κοινό δίκτυο επικοινωνίας, ανταλλάσσουν μηνύματα με τη χρήση διαφόρων πρωτοκόλλων, τα οποία υλοποιούνται σε επίπεδο υλικού και λογισμικού. Το κοινό αυτό δίκτυο καλείται Διαδίκτυο.

Το διαδίκτυο είναι ένα εργαλείο που το χρησιμοποιούμε για πολλά πράγματα. Ως τα θετικά του διαδικτύου μπορούμε, να χαρακτηρίσουμε την ταχύτατη επικοινωνία με έναν φίλο μας, ένα συγγενή μας με τη χρήση της βιντεοκλήσης ή των μηνυμάτων. Ωστόσο, για τους μαθητές είναι χρήσιμο, για να συλλέγουν πολλές πληροφορίες σε λίγο χρόνο σχετικά με τα μαθήματά τους. Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ταχύτερη εξυπηρέτηση σε διάφορες υποχρεώσεις μας, την πληρωμή του λογαριασμού μας, τη διευκόλυνση σε διάφορους τομείς της ζωής μας. Ωστόσο, με την παρατεταμένη χρήση μας στο διαδίκτυο δημιουργούνται πολλά προβλήματα, τα οποία αποτελούν τα αρνητικά της χρήσης του. Αρχικά οι ιοί είναι ένα θέμα που μας απασχολεί όλους μας. Αυτόν τον κίνδυνο μπορούμε πολύ εύκολα να αποφύγουμε αρκεί να είμαστε υπεύθυνοι και ενημερωμένοι. Επίσης, αρνητικό στη χρήση του είναι η καταστροφή των ανθρώπινων σχέσεων, καθώς κάποιος νέος στην εποχή μας θα προτιμήσει να μιλήσει μέσω του διαδικτύου, παρά να βρεθεί από κοντά με τον φίλο του και να μιλήσουν. Αυτό λοιπόν οδηγεί αυτόματα στο να χαθεί η αυθεντική επικοινωνία, τα συναισθήματα σε έναν διάλογο και οι εκφράσεις, με αποτελέσματα να απομακρύνονται και οι άνθρωποι μεταξύ τους. Επιπλέον, όταν ένα άτομο κάθεται αρκετή ώρα μπροστά από μία οθόνη και «σερφάρει» στο ίντερνετ, υπάρχει πιθανότητα να έχει πρόβλημα με τα μάτια του, με τη στάση του σώματός του και το χειρότερο να εθιστεί. Τέλος, όλες οι πληροφορίες που παίρνουμε από το διαδίκτυο δεν είναι όλες σωστές. Πολλές φορές είναι προσωπικές απόψεις κάποιων που θέλουν να μας επηρεάσουν.

Συνοψίζοντας, το διαδίκτυο είναι βασικό για τη ζωή μας, ώστε να κάνουμε κάτι πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Όμως, θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τον χρόνο που χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο, στις ιστοσελίδες που μπαίνουμε, έτσι ώστε να είμαστε ασφαλείς.