newspaper-energy

Ενέργεια… ποιας μορφής;

Περιβαλλοντική ομάδα της Γ΄ τάξης. Συντονίστρια Πασχαλία Παπαγεωργίου

Η φετινή περιβαλλοντική ομάδα της Γ΄ τάξης αποτελείται από 30 μαθητές και καλείται το σχολικό έτος 2022-2023 να δώσει απάντηση στο παραπάνω ερώτημα.

Η αύξηση της κατανάλωσης της χρησιμοποιούμενης ενέργειας συμβαδίζει με την εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας. Ιδιαίτερα μετά τη βιομηχανική εποχή η αύξηση της κατανάλωσης της ενέργειας είναι θεαματική. Βελτιώθηκε η ποιότητα της ζωής των ανθρώπων, αλλά παράλληλα σημαντική είναι η όξυνση των περιβαλλοντικών προβλημάτων. Η ενέργεια παράγεται από την καύση των ορυκτών καυσίμων, δηλαδή του πετρελαίου, των γαιανθράκων, του φυσικού αερίου. Όμως τα προϊόντα της καύσης δημιουργούν περιβαλλοντικά προβλήματα, όπως η ρύπανση της ατμόσφαιρας, η όξινη βροχή, το φαινόμενο του θερμοκηπίου κ.α, που οδηγούν σε ακραίες κλιματικές μεταβολές, οι οποίες αποτελούν απειλή για την ανθρωπότητα. Επιπλέον, τα ορυκτά καύσιμα εξαντλούνται με την υπερκατανάλωσή τους.

Η ομάδα μας που αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες του Γ1 και του Γ2 είχε βάλει τους εξής στόχους: 1)Να γίνει ορθολογική διαχείριση της ενέργειας στο σπίτι και στο σχολείο, ώστε να ικανοποιούνται οι καθημερινές ανθρώπινες ανάγκες με σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας και χρημάτων, 2)Να προβληματιστούμε για την υπάρχουσα κατάσταση διαχείρισης της ενέργειας και να προτείνουμε λύσεις εφαρμόσιμες, 3)Να συνεργαστούμε και να καλλιεργήσουμε την κριτική σκέψη και 4)Να αναπτύξουμε δεξιότητες πχ. χρήση προγραμμάτων Ηλεκτρονικού Υπολογιστή και να καλλιεργήσουμε τη δημιουργικότητά μας. Με την ομάδα βάλαμε επίσης στόχο να πραγματοποιήσουμε περιβαλλοντική επίσκεψη στο Πάρκο της Παύλιανης σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για την Αειφορία (ΚΕΠΕΑ) Στυλίδας-Υπάτης. Εκεί θα πάρουμε μέρος στο πρόγραμμα «Από την υδροκίνηση μιας άλλης εποχής…στις Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας». Τέλος, πριν τη λήξη του διδακτικού έτους θα παρουσιάσουμε το πρόγραμμά μας στη σχολική κοινότητα.