galaxy

Ταξίδι στον Γαλαξία και στα άστρα

Ισμήνη Θεοδωράκη Γ2

star4Όλα τα άστρα που βλέπουμε κάθε βράδυ στον ουρανό, ανήκουν στην ξεχωριστή μεγάλη οικογένεια άστρων του δικού μας Γαλαξία και όλα αυτά δεν είναι παρά τα γειτονικά μας μόνο άστρα. Ο Γαλαξίας μας αποτελείται από δεκάδες δισεκατομμύρια ακόμα αστέρια, που επειδή είναι πάρα πολύ μακριά από εμάς φαίνονται σαν να σχηματίζουν μια γαλάζια αμυδρά φωτισμένη λωρίδα, που διασχίζει τον ουρανό της Γης από την μία άκρη στην άλλη.hlios2

Γι’ αυτό οι πρώτες εντυπώσεις για τον Γαλαξία μας, όπως φαίνεται από την Γη, ήταν παράξενες αλλά άλλαξαν από λαό σε λαό, επηρεασμένες από τα σπουδαιότερα στοιχεία του κάθε πολιτισμού. Σήμερα, ένα διαστημικό ταξίδι στο εσωτερικό της αστρικής πολιτείας των 100 δισεκατομμυρίων άστρων θα μας αποκάλυπτε περιοχές, όπου δημιουργούνται άστρα, νέοι πλανήτες, ακόμα και η ζωή. οι μαθητές μένουν στο σχολείο μέχρι αργότερα το απόγευμα. Όλοι οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να συμμετέχουν στον καθαρισμό της τάξης τα απογεύματα. Τα μαθήματα περιλαμβάνουν την κορεάτικη γλώσσα, μαθηματικά, φυσική, αγγλικά, κοινωνική αγωγή, ηθική εκπαίδευση, φυσική αγωγή, μουσική και καλλιτεχνικά.