climate-change

Ακραία Καιρικά φαινόμενα - Κλιματική Αλλαγή

Περιβαλλοντική ομάδα της Β’ τάξης, σχολικού έτους 2022-2023

Συντονιστής Σωτήρης Πανουσάκης

Οι μαθητές ερεύνησαν και υλοποίησαν τους παρακάτω στόχους που ήταν:

• Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα ρύπανσης του περιβάλλοντος - μείωσης της κατανάλωσης της ενέργειας.
  • Να συνεργαστούν και να ερευνήσουν σχετικά.
  • Να κατανοήσουν το πρόβλημα και να αλλάξουν συμπεριφορά.
  • Να δραστηριοποιηθούν και να προτείνουν λύσεις.
  • Να αναγνωρίσουν προβλήματα που δημιουργεί η κλιματική αλλαγή και να παρουσιάσουν ότι έχουν μάθει στην κοινότητα.

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

“ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ”

klima6Η κλιματική αλλαγή είναι το μεγαλύτερο περιβαλλοντικό πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα τα επόμενα χρόνια.

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί:

• Τα τελευταία 100 χρόνια ο πληθυσμός της Γης τετραπλασιάστηκε και έχει ξεπεράσει τα επτά δισεκατομμύρια κατοίκους.
  • Τον περασμένο αιώνα η ανθρωπότητα χρησιμοποίησε δεκαπλάσια ενέργεια απ’ όλη όση είχε χρησιμοποιήσει στα προηγούμενα χίλια χρόνια, με αποτέλεσμα οι βιομηχανικοί ρύποι και οι εκπομπές βλαβερών αερίων να φθάσουν τις υψηλότερες τιμές των προηγούμενων 15 εκατομμυρίων ετών.
  • Τον τελευταίο αιώνα απελευθερώσαμε στην ατμόσφαιρα τόσο διοξείδιο του άνθρακα όσο η φύση απελευθέρωσε μέσα σε 1 δισεκατομμύριο χρόνια.
  • Σε 50 χρόνια καταστρέψαμε όσο όζον παρήγαγε η φύση μέσα σε 1,5 δισεκατομμύρια χρόνια.
  • Κάθε τρία δευτερόλεπτα ο κόσμος χάνει τόσο δάσος όσο χρειάζεται για να καλύψει ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, ενώ ήδη ο πλανήτης μας στερείται τους μισούς υγροτόπους.

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι αυτή τη στιγμή η μέση θερμοκρασία του πλανήτη να φτάνει στους 14,5 βαθμούς. Έχει ήδη αυξηθεί κατά 1 βαθμό με τάση να ανέβει κατά δύο έως τρεις βαθμούς ακόμη. Όμως σύμφωνα με τη Συνθήκη του Παρισιού δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 16 βαθμούς.

Η υπερθέρμανση του πλανήτη λόγω των εκπομπών CO2, οι οποίες σύμφωνα με τον ΟΗΕ έχουν αυξηθεί σχεδόν κατά 50% από το 1990, επιταχύνει την κλιματική αλλαγή και απειλεί την επιβίωση εκατομμυρίων ανθρώπων, φυτών και ζώων, οφείλεται κυρίως στο «Φαινόμενο του θερμοκηπίου»

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ “ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ ”;

klima1Το φαινόμενο του θερμοκηπίου ανακαλύφθηκε πρώτη φορά από τον Γάλλο μαθηματικό, αστρονόμο και φυσικό Ζοζέφ Φουριέ, το 1838. Ένα μεγάλο μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας που εκπέμπεται από τον ήλιο στη γη, διαπερνά την ατμόσφαιρα της Γης και θερμαίνει την επιφάνειά της. Το υπόλοιπο ανακλάται πίσω στο διάστημα με τη μορφή υπέρυθρης ακτινοβολίας (θερμότητας). Ένα μέρος αυτής της ενέργειας απορροφάται από τα αέρια της ατμόσφαιρας και ανακλάται πίσω στην επιφάνεια της Γης, διατηρώντας τη μέση θερμοκρασία της περίπου στους 14,5°C. Τα αέρια αυτά τα λεγόμενα αέρια του θερμοκηπίου, όπως το διοξείδιο του άνθρακα, το μεθάνιο, οι υδρατμοί και ορισμένα άλλα, λειτουργούν ως ένα "φράγμα’’ και είναι απαραίτητα για τη διατήρηση της ζωής για ανθρώπους, φυτά και ζώα. Δίχως αυτά τα αέρια η θερμοκρασία της Γης θα έφτανε στους -18°C "παγώνοντας’’ τις περισσότερες μορφές ζωής.

Το «Φαινόμενο του θερμοκηπίου» είναι λοιπόν ένας χρήσιμος φυσικός μηχανισμός, που καθορίζει το ποσό της θερμότητας του ήλιου που δέχεται τελικά η γη. Όμως, το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι με τις ενέργειές μας έχουμε κάνει τον φυσικό αυτό μηχανισμό να λειτουργεί πιο εντατικά, με αποτέλεσμα να αυξάνεται συνολικά η θερμοκρασία του πλανήτη.

Το διοξείδιο του άνθρακα (CO2) είναι το πιο σημαντικό από τα αέρια που διατηρούν τα επιθυμητά επίπεδα θερμοκρασίας στη Γη. Από τη στιγμή που αυξάνεται η περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας σε διοξείδιο του άνθρακα, το «φράγμα» δυναμώνει, με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ποσότητα θερμότητας να επιστρέφει στη γη και η γη να θερμαίνεται περισσότερο. Η άνοδος της θερμοκρασίας – Το λιώσιμο των πάγων – Η έλλειψη νερού – Η άνοδος της στάθμης της θάλασσας – Τα ακραία καιρικά φαινόμενα – Η απώλεια της βιοποικιλότητας – Τα προβλήματα στην ανθρώπινη υγεία, είναι κάποιες από τις επιπτώσεις του φαινομένου του θερμοκηπίου στην κλιματική αλλαγή και σε ολόκληρη την ανθρωπότητα.klima5

Οι θλιβερές αυτές διαπιστώσεις του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών χτυπούν ένα ηχηρό καμπανάκι για την προστασία του Περιβάλλοντος. Καθιστούν επιτακτική ανάγκη τη λήψη μέτρων σε μια περίοδο που η κρίση της πανδημίας φέρνει στο προσκήνιο τις συνέπειες από τις απώλειες των οικοσυστημάτων και δοκιμάζει ολόκληρη την ανθρωπότητα σαν ένα αόρατος και ύπουλος εχθρός.

Σύμφωνα με τον ΟΗΕ, η δεκαετία που διανύουμε θεωρείται η πιο κρίσιμη για την αποκατάσταση του περιβάλλοντος, δίνοντας έμφαση στην πρόληψη, τη διακοπή και την αναστροφή της ζημιάς. Η κλιματική αλλαγή είναι η μεγαλύτερη περιβαλλοντική, οικονομική και κοινωνική κρίση στην ιστορία της ανθρωπότητας, είναι το μεγαλύτερο περιβαλλοντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης σήμερα. Οι επιστήμονες και οι κυβερνήσεις συμφωνούν ότι οι κλιματικές αλλαγές έχουν προκληθεί από ανθρώπινες δραστηριότητες και οι επιπτώσεις τους θα είναι καταστροφικές. Κι όμως, ο καθένας από εμάς έχει τη δύναμη να προστατεύσει τον πλανήτη. Ακόμα και οι μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά μας, μπορούν να συμβάλουν στη μείωση εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου χωρίς να επηρεαστεί η ποιότητα της ζωής μας. Η προστασία του περιβάλλοντος θα πρέπει να είναι ευθύνη και προνόμιο ταυτόχρονα για όλους μας. Το προνόμιο να προστατέψουμε τον πλανήτη και να τον διατηρήσουμε για τις επόμενες γενιές, πετυχαίνοντας μια πραγματική ενεργειακή επανάσταση.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ... «Τη γη δεν την κληρονομήσαμε από τους γονείς μας, τη δανειστήκαμε από τα παιδιά μας».

Συμμετέχουν:

• ΣΕΜΙΤΕΚΟΛΟΥ ΙΟΥΛΙΑ Β2