about music

Περί Μουσικής….

Ισμήνη Θεοδωράκη Γ2

Η μουσική είναι η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων και σκοπός της είναι η σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση ενός έργου, το οποίο εμφανίζεται σε ένα κομμάτι. Όλοι μας ακούμε μουσική, αλλά ο καθένας μας ακούει διαφορετικά είδη, διότι έχουμε διαφορετικές προτιμήσεις.

Τη μουσική μπορούμε να τη χαρακτηρίσουμε ως το καλύτερο «σιρόπι». Είναι απαραίτητη για όλους μας. Σε όλες τις στιγμές της ζωής μας ακούμε μουσική, για να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας και τις σκέψεις μας. Όταν είμαστε ευτυχισμένοι, συνήθως προτιμάμε τραγούδια ρυθμικά, ενώ όταν είμαστε θλιμμένοι ακούμε αυτά που η μελωδία τους και οι στίχοι είναι μελαγχολικοί. Όμως, μερικοί προτιμούν ευχάριστα τραγούδια, έτσι ώστε να τους φτιάχνουν τη διάθεση.

Δεν υπάρχει μία μέρα που να μην έχουμε ακούσει ένα τραγούδι. Κάποιοι μπορεί να μην άντεχαν ούτε μία μέρα χωρίς μουσική. Σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει ότι σιγοτραγουδάμε το αγαπημένο μας τραγούδι ή κάποιο κομμάτι που έρχεται στο μυαλό μας και μας έχει «κολλήσει» τελευταία.

Ωστόσο, πολλοί από εμάς μπορεί να χρησιμοποιούμε τη μουσική, για να μας χαλαρώσει, να μας ανεβάσει ψυχολογικά. Άλλοι μπορεί να κάνουν τα μαθήματά τους και να ακούνε μουσική, επειδή τους κάνει να συγκεντρώνονται πιο εύκολα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι που ο καθένας μας χρησιμοποιεί τη μουσική για διάφορους λόγους.

Επιπλέον, όλοι ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλά είδη μουσικής, άλλα ελληνικά και άλλα ξένα, φυσικά τα ξένα είναι πιο πολλά. Τι προτιμήσεις έχουν οι νέοι και πως επηρεάζονται από τους υπόλοιπους; Αρχικά, εμείς έχουμε την παραδοσιακή μουσική από διάφορα μέρη της Ελλάδας όπως θρακιώτικα, νησιώτικα, λαϊκά και αρκετά ακόμη.

Συνήθως, αυτού του είδους τα τραγούδια δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα για κάποιους νέους, ωστόσο για κάποιους άλλους τους ενδιαφέρει αρκετά και για αυτό τον λόγο γράφονται σε ομάδες παραδοσιακών χορών. Όμως η ελληνική ποπ μουσική τους αρέσει περισσότερο, καθώς την καταλαβαίνουν πολύ πιο εύκολα από την ξένη. Προτιμούν, τραγούδια με ωραία λόγια, που βγάζουν αληθινά συναισθήματα και τους αρέσει να τα χορεύουν ακόμα και να τα τραγουδάνε.

Από την άλλη, οι προτιμήσεις τους στα ξένα τραγούδια είναι συνήθως: pop, rock, rap, hip hop. Επιλέγουν τραγούδια με ιδιαίτερα ωραίο ήχο, στίχους και απαλό ή γρήγορο ρυθμό ή ακόμα, επειδή είναι ο αγαπημένος τους τραγουδιστής, έχει ωραία φωνή και θέλουν να τον ακούσουν.

Η μουσική σήμερα μπορεί να επηρεάσει τον άνθρωπο. Όταν θέλει να ενταχθεί σε μία κοινωνική ομάδα, θα προσπαθήσει να μάθει τη μουσική, που ακούνε αυτά τα άτομα, ώστε να ενταχθεί και αυτός σε αυτήν την παρέα. Επίσης, συμβάλλει στον υγιή ύπνο και υπάρχει μία χαλάρωση σε ολόκληρο το σώμα. Επιπλέον, ενισχύει τις αποδόσεις του μαθητή και μειώνει το στρες, το οποίο απασχολεί όλους τις ημέρες διδασκαλίας.

Ωστόσο, η μουσική έχει κάποιες αρνητικές επιπτώσεις. Η πολύ δυνατή μουσική, μπορεί να διαταράξει τη συμμετρία του δεξιού και του αριστερού ημισφαιρίου του εγκεφάλου. Η έντονη και μεγάλης διάρκειας μουσική, έχει ως αποτέλεσμα μία διαταραγμένη κατάσταση του νου. Έτσι, η έκθεση σε σκληρή ή ενοχλητική μουσική σε νεαρή ηλικία, μπορεί να οδηγήσει σε μαθησιακές δυσκολίες και προβλήματα συμπεριφοράς.

Άρα, οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει η μουσική στο μυαλό μας ή στον εγκέφαλο εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από το είδος μουσικής που επιλέγουμε να ακούσουμε. Θα ήταν καλύτερο, για να αντιμετωπίσουμε αυτήν την επίπτωση να ακούμε μόνο ‘’καλή’’ μουσική.

Συμπεραίνουμε ότι, η μουσική, όπου και να πάμε, θα μας «ακολουθεί» παντού. Μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι η ζωή μας χωρίς τη μουσική θα ήταν μουντή. Μας γλυκαίνει τη ζωή και γι’ αυτό είναι το καλύτερο σιρόπι. Μας θεραπεύει από διάφορες δυσκολίες που έχουμε, αλλά αν δεν προσέξουμε υπάρχει πιθανότητα να έχουμε προβλήματα.