Ελεύθερος Χρόνος

Ισμήνη Θεοδωράκη

freeΣήμερα ο ελεύθερος χρόνος είναι πολύ σημαντικός για όλους τους ανθρώπους σε όλες τις ηλικίες. Αρχικά, τι είναι ο ελεύθερος χρόνος; Ο ελεύθερος χρόνος, είναι ο προσωπικός μας χρόνος εκτός εργασίας, ο οποίος συνήθως αφιερώνεται σε ευχάριστες ασχολίες. Επίσης, προσφέρει στο άτομο την αναγκαία πνευματική και σωματική ξεκούραση.

Οι γονείς μας εργάζονται πολλές ώρες την ημέρα, με αποτέλεσμα ο ελεύθερος χρόνος τους να είναι ελάχιστος. Η μητέρα μας όταν τελειώσει την δουλειά της μεταβάλλει τον ρόλο της από εργαζόμενη σε μητέρα που οφείλει να ασχοληθεί με την οικογένειά της και να αναλάβει της δουλειές του σπιτιού. Όλα αυτά που κάνει της παίρνουν χρόνο, με αποτέλεσμα να είναι κουρασμένη. Επίσης, το ίδιο συμβαίνει και με τον πατέρα μας .

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες από την είσοδο τους στο σχολείο μέχρι να γίνουν ενήλικες έχουν να αντιμετωπίσουν τις αυξημένες σχολικές και μαθησιακές τους υποχρεώσεις ακόμη και τις αυξημένες ανάγκες της ζωής. Όσο περνάνε τα χρόνια ο ελεύθερος χρόνος γίνεται όλο και λιγότερος, καθώς το παιδί έχει να διαβάσει τα μαθήματα του σχολείου, εξωσχολικές δραστηριότητες και φροντιστήρια ξένων γλωσσών και σχολικών μαθημάτων. Οι μαθητές προσπαθώντας να εξασφαλίσουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο επιδιώκουν να πείσουν τους δασκάλους και τους καθηγητές τους να μειώσουν την ύλη για το σπίτι.

Συνοψίζοντας, ο ελεύθερος χρόνος τόσο για τους γονείς, όσο και για τα παιδιά πρέπει να είναι περισσότερος και να περνάει ευχάριστα, ώστε η ζωή τους να είναι λιγότερο αγχωτική.