Ενδοσχολική βία

Όλγα Δεληκωνσταντή

Η ενδοσχολική βία είναι ένα φαινόμενο που εξελίσσεται ραγδαία και αποτελεί μία μορφή μάστιγας για τις σύγχρονες κοινωνίες. Η ενδοσχολική βία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία άνιση μάχη που μπορεί να έχει μία πληθώρα από σοβαρότατες επιπτώσεις για το παιδί που είναι θύμα της. Τι οδηγεί όμως ένα παιδί στο να συμπεριφέρεται έτσι στον συμμαθητή του; Το φαινόμενο αυτό λοιπόν μπορεί να οφείλεται σε έναν μεγάλο αριθμό παραγόντων.

Αρχικά το οικογενειακό περιβάλλον παίζει κομβικό ρόλο στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς και του χαρακτήρα του παιδιού. Η οικογένεια αποτελεί πρότυπο για κάθε παιδί καθώς από εκείνη παραδειγματίζεται και πράττει αναλόγως . Επίσης ένας σημαντικότατος παράγοντας είναι τα ΜΜΕ τα οποία προβάλλουν πολλές φορές λάθος πρότυπα συμπεριφοράς , ενθαρρύνοντας το παιδί να τα μιμηθεί. Επιπλέον η ανωριμότητα και η δυσκολία κάποιων παιδιών να κατανοήσουν και να σεβαστούν κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό ενός άλλου ατόμου οδηγούν συχνά σε τέτοιου είδους περιστατικά.

Ας μπούμε όμως στη διαδικασία να κατανοήσουμε πως νιώθει ένα παιδί που είναι θύμα βίας . Η βία είτε αυτή είναι λεκτική είτε σωματική επιδρά διαφορετικά σε κάθε παιδί και επηρεάζει κρίσιμα την ψυχολογία του. Η συμπεριφορά του παιδιού -θύματος αλλάζει και πολλές φορές έχει την ανάγκη να απομονωθεί. Επιπροσθέτως συχνά αρνείται να πάει στο σχολείου , μη μπορώντας να αντιμετωπίσει αυτό που του συμβαίνει . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αποκόβεται από το σχολικό περιβάλλον και να κλείνεται στον εαυτό του ακόμα περισσότερο.

Πως μπορούμε όμως να διαχειριστούμε σωστά ένα περιστατικό βίας; Οι γονείς σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και την διεύθυνση του σχολείου μπορούν να βρουν άμεσα λύση στο πρόβλημα αυτό. Αρχικά ο διάλογος τόσο με τον θύτη όσο και με το θύμα είναι απαραίτητος ώστε να εντοπιστεί ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος . Επίσης η παρέμβαση ψυχολόγου ή κοινωνικού λειτουργού κρίνεται απαραίτητη ώστε να δοθεί η κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη στα παιδιά. Τέλος επιβάλλεται κατά την γνώμη μου αναγκαία η ενημέρωση όλων των παιδιών αλλά και των εκπαιδευτικών για τον ορθό τρόπο αντιμετώπισης τέτοιων περιστατικών και την ευαισθητοποίηση όλων σε σχέση με το θέμα αυτό.

Συνειδητοποιούμε λοιπόν ότι η ενδοσχολική βία είναι ένα φαινόμενο που ταλανίζει την σύγχρονη κοινωνία και απαιτείται η άμεση ενεργοποίηση όλων των αρμόδιων φορέων, ώστε να μειωθεί σημαντικά.