biennale SPHINX 2021

SPHINX 2021

biennale sphinxΈνα σημαντικό διεθνές πολιτιστικό γεγονός στην πόλη μας:

Η Αντιγόνη, η μυθική Θηβαία πριγκίπισσα, επέστρεψε τον Οκτώβριο που μας πέρασε στον τόπο καταγωγής της, την πόλη της Θήβας, στο πλαίσιο της διεθνούς biennale SPHINX. Ο πολιτιστικός φορέας Σφίγγα ιδρύθηκε το 2015 στην πόλη της Θήβας και ασχολείται με την διασύνδεση του τεράστιου πολιτισμικού αποθέματος της πόλης με την σύγχρονη τέχνη, προάγοντας έξυπνα έναν προβληματισμό παγκόσμιας εμβέλειας με στόχο την ίδια την κοινωνική ζωή. Θεωρώντας στην πόλη ως καμβά διοχέτευσης της δημιουργικής ενέργειαςη ομάδα της Σφίγγας διοργάνωσε μια έκθεση με τίτλο: «ΑΝΤΙΓΟΝΗ - ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΡΑ / ANTIGONE – LIMITS AND BORDERS». Οι εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν περιλάμβαναν διεθνείς και πανελλήνιες εικαστικές εκθέσεις, δρώμενα και performances με την συμμετοχή και την διάδραση του κοινού, μαθητική έκθεση παιδιών από την περιοχή της Βοιωτίας, συζητήσεις με τη συμμετοχή Ελλήνων και ξένων πρωτοπόρων θεωρητικών και δημιουργών πάνω στην κοινωνικές διαστάσεις της τέχνης.

Συγκεκριμένα, το βασικό θέμα της biennale αφορούσε την διερεύνηση των ορίων και των διαφόρων τύπων σύγχρονων εγκλεισμών, σε αντιστοιχία με τους ρόλους της γυναίκας, με αναφορά το ερώτημα των ανθρώπινων ορίων που θέτει το πρόσωπο της μυθικής Αντιγόνης, πριγκίπισσας της Θήβας, στην ομώνυμη Σοφόκλεια Τραγωδία.

Αναλυτικά περιλάμβανε τα ακόλουθα γεγονότα:

• Διεθνή εικαστική έκθεση με θέμα: «ΑΝΤΙΓΟΝΗ, ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΟΡΑ» / «ANTIGONE – LIMITS AND BORDERS». Στην έκθεση συμμετείχαν 21 καλλιτέχνες και καλλιτεχνικές ομάδες από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
  • Σε συνεργασία με την ΕΦΑ Βοιωτίας, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θήβας, παρουσιάστηκε η συλλογική εικαστική εγκατάσταση 40 Ελλήνων εικαστικών καλλιτεχνών και θεωρητικών με θέμα το «ΜΕΓΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ - o Σύγχρονος Πολιτισμός και η Παράδοση των Κειμένων». Η έκθεση αφορούσε στην σύνθεση των προσωπικών φωνών του βιβλίου με τα όρια που θέτει ο δημόσιος μνημειακός λόγος, όπως παρατίθεται από την αρχαία παράδοση, σε μια κοινή προσπάθεια ενάντια στην λήθη. Ένα project της καλλιτεχνικής ομάδας “Ορίζοντας Γεγονότων”.
  • Διεθνές συμπόσιο πάνω στο θεωρητικό όχημα της biennale με τίτλο: “ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΓΛΥΠΤΙΚΗ”. Στις παρουσιάσεις και τις συζητήσεις συμμετείχαν σημαντικοί θεωρητικοί και ακτιβιστές καλλιτέχνες και θα είναι ανοιχτές στις παρεμβάσεις του κοινού
  • Έκθεση τέχνης της μαθητικής κοινότητας της περιοχής με θέμα: «ΑΝΤΙΓΟΝΗ». Η έκθεση περιλαμβάνει τα έργα 21 Μαθητών, έργα που προέκυψαν μέσα από μαθητικό διαγωνισμό στα γυμνάσια και τα λύκεια της Βοιωτίας.
  • Performances και εκπαιδευτικά δρώμενα με την συμμετοχή του κοινού
  • Εικαστική εγκατάσταση με θέμα «ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΕΙΑΣ», από την καλλιτεχνική ομάδα της Σφίγγας.  Ένα έργο που διερευνά τις διαστάσεις  της συμμετοχικής δημιουργικής -  κοινωνικής πράξης
  • Παρουσίαση μέρους της διεθνούς εικαστικής συλλογής της biennale SPHINX. Η γνωριμία του κοινού  με έργα σύγχρονων δημιουργών με  αναφορά την ιστορία της πόλης,  δημιούργησε ένα καλλιτεχνικό  διάδρομο που διαρρηγνύει τα όρια  ανάμεσα στο παρόν, την ιστορία  και τον μύθο, αναζητώντας για  τον σύγχρονο άνθρωπο μια νέα  ταυτότητα. Η έκθεση μπορεί να  γίνει αφετηρία ευαισθητοποίησης  και ενίσχυσης στο μόνιμο αίτημα  μας προς την δημιουργία ενός  επισκέψιμου εκθεσιακού και  εκπαιδευτικού χώρου στο κέντρο της  πόλης.
  • Σε συνεργασία με τα κέντρα φιλοξενίας μεταναστών και προσφύγγων Θήβας και Ριτσώνας  παρουσιάστηκε στις αρχές  Δεκεμβρίου η έκθεση και μια σειρά  εκδηλώσεων με τίτλο “AFGHAN  WOMAN MATTER”  Στα επόμενα φύλλα θα  παρουσιάσουμε διαδοχικά  ντοκουμέντα από τα δρώμενα.  Πληροφορίες: https://www.sphinx-biennale.com/