Center of Knowledge and Culture of Chalkida

Εστία Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας

«Αστρονομία - Αστροφυσική: Συμπαντικές Διαδρομές»

Στις 20 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης του 3ου Γυμνασίου Θήβας επισκέφτηκαν την Εστία Γνώσης και Πολιτισμού στη Χαλκίδα.

Εκεί ο κ. Αντώνης Αντωνίου καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και Δρ. του ΕΚΠΑ, μας εντυπωσίασε με το θέμα:

«Αστρονομία - Αστροφυσική: Συμπαντικές Διαδρομές»

Ορισμένα από τα ερωτήματα που τέθηκαν και απαντήθηκαν στη συνάντηση είναι τα παρακάτω: Ένα έτος φωτός - Το ηλιακό μας σύστημα -Οι πλανήτες - Οι Γαλαξίες - Το Πολικό Σέλας - Ο Ηλιακός Άνεμος - Το σύμπαν είναι μεγάλο; Είναι παγωμένο; Οι Λευκοί νάνοι - Ποια είναι η ηλικία του Ήλιου μας; Σήμερα τι γνωρίζουμε για το σύμπαν;

Αυτά και άλλα πολλά ενδιαφέροντα θέματα…

Μας μίλησε ακόμα για τους αρχαίους Αστρονόμους και Φιλοσόφους. Τον Πυθαγόρα, τον Δημόκριτο, τον Ίππαρχο, τον Αρίσταρχο και τον Αριστοτέλη. Σύμφωνα με τον κ. Αντωνίου, οι Έλληνες που ασχολούνται και μελετούν το σύμπαν είναι 1000 φορές καλύτεροι ακόμη και από τους Ιάπωνες αστρονόμους. Δεν παρέλειψε να αναφέρει στους μαθητές το σημαντικό θέμα της υπερθέρμανσης του πλανήτη - Γη. Έγινε από όλους αντιληπτό ότι είναι αναγκαία και απαραίτητη η αλλαγή νοοτροπίας και συμπεριφοράς των ανθρώπων σε πολλούς τομείς, ώστε να προστατέψουμε το περιβάλλον.

Ήταν μια εκπαιδευτική επίσκεψη που αξίζει να κάνει κάθε μαθητής και κάθε μαθήτρια.