Εργαστήρια Δεξιοτήτων Γ΄ τάξη

1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Γ Τάξη: «Γνωρίζοντας τον εαυτό μου και τους άλλους με οδηγό τον "Μικρό Πρίγκιπα"»-

Διδάσκουσα: Μαρία Παπατόλια, ΠΕ06 Αγγλικών

«Δεν βλέπεις καθαρά παρά μόνον με την καρδιά. Η ουσία είναι αόρατη στα μάτια» μας έμαθε ο Μικρός Πρίγκιπας, κι έτσι, οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 έκαναν ένα μικρό βήμα για να γνωρίσουν καλύτερα τον εαυτό τους και τους γύρω τους. Στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την ψυχική και συναισθηματική υγεία,   έχοντας ως οδηγό την ιστορία του διαχρονικού αριστουργήματος, τα παιδιά προσπάθησαν να αναλύσουν τους συμβολισμούς του για τις διαπροσωπικές σχέσεις. Διατύπωσαν σκέψεις, απόψεις και συναισθήματα που τους δημιουργήθηκαν με το άκουσμα της ιστορίας και συζήτησαν για τις έννοιες της συνύπαρξης, της μοναδικότητας και της εμπιστοσύνης. Μίλησαν για το θέμα της φιλίας, της αφοσίωσης και της υπευθυνότητας και προσπάθησαν να συνδέσουν το αφήγημα με προσωπικά βιώματα. Ήταν μια όμορφη εμπειρία για όλους!

Login Form

Για να αποκτήσετε username και password επικοινωνήστε με τη διεύθυνση του σχολείου