Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α2 και Α3

Στο πλαίσιο του μαθήματος των δεξιοτήτων τα παιδιά των τμημάτων Α2 και Α3 μελέτησαν το θέμα της ασφάλειας στο νερό. Μεταξύ άλλων δραστηριοτήτων με τις οποίες ασχολήθηκαν είναι και η δημιουργία μια μικρής ταινίας.
Στην ταινία αυτή τα παιδιά διηγούνται την ιστορία ενός μικρού αγοριού,του Τσάρλι,το οποίο λίγο πριν ταξιδέψει μακριά μας,όντας  στο τελευταίο στάδιο των χημειοθεραπειών του, έζησε το όνειρο του να ασχοληθεί με τη θάλασσα και να εκπαιδευτεί στη ναυαγοσωστική.Τα παιδιά λοιπόν έντυσαν αυτή την ιστορία με τις φωνές του και την αποτύπωσαν με τα σχέδια τους.

Την ιστορία έγραψε ο συγγραφέας Στάθης Αβραμίδης σε μια προσπάθεια να ευαισθητοποιήσει φορείς και ανθρώπους στο θέμα της ασφάλειας στη θάλασσα.

Login Form

Για να αποκτήσετε username και password επικοινωνήστε με τη διεύθυνση του σχολείου